Celulit je deformitet koji je izrazen kod zena. Medicinski se naziva celulitis ili panikulitis. To nije samo kozmeticki problem, ili prosto, “visak kilograma”, vec je to bolest potkoznog vezivnog tkiva. Najcesce se javlja u sedalnom predelu, predelu stomaka, butina, u obliku jastucica oko kolena. Vremenom se moze se javiti i na vratu i nadlakticama. Javlja se usled nagomilavanja masnoca i toksina ispod koze. Tada vezivno tkivo slabi i stvaraju se deformiteti na kozi koji podsecaju na pomorandzinu koru. Butine i zadnjica su posebno podlozni nastanku celulita.
Celulit – kako se stvara
U pocetku, celulit je penasta tvorevina tela koja se nalazi na manje prokvljenim mestima. Kao sto su butine, kukovi, potkolenice, kolena, nadlaktice, stomak, gluteusi, ledja i redje vrat. Vremenom, ova masa se pretvara u gustu zelatinastu masu, sastavljenu od vode, masnoce i toksina. Neizlucene materije se skupljaju u dubokom sloju koze, u prostorima izmedju celija masnog tkiva. Pritiskaju sitne krvne sudove koji ne mogu masnim celijama dovoditi normalnu kolicinu krvi, odnosno hranljive materije.
Propracen je ostecenjem okolnog tkiva koje postaje neelasticno, te tako dolazi do povrsinske deformacije koze. U delovima tela u kojima je cirkulacija najsporija stvaraju se otekline koje na povrsini koze vidimo kao pomorandzinu koru. A isto tako slabi i njen tonus. S obzirom na to da se celulit nalazi u dubljim delovima koze u hipodermisu, on ima tendenciju uvecavanja. Jer se volumen masnih celija povecava. Posledica toga je pogorsanje celulita usled usporene cirkulacije krvi. Sto dovodi do zadrzavanja vode i loseg uklanjanja masti i stetnih materija. Tada kazemo da se cvrsto ugradio